شروع درمان

 

مشاوره اولیه rTMS

جهت انجام rTMS ضروری است مراجعان توسط روانپزشک ویزیت شده و ارزیابی اولیه انجام شود. در یک جلسه مشاوره، به منظور ارزیابی وضعیت شما در مورد اینکه آیا rTMS درمان مناسبی برای شما هست یا خیر تصمیم گیری خواهد شد.

به منظور ارزیابی دقیق تر ضروری ست ابتدا بعد از ویزیت اولیه توسط روانپزشک، اسکن کارکردی مغز(LORETA)، از فرد گرفته شود. پس از آنالیز اسکن کارکردی توسط کارشناس، روانپزشک آن را به طور دقیق بررسی می نماید تا بتواند مناسب ترین پروتکل درمانی برای بیمار را تدوین نماید. روان پزشک همواره در تدوین پروتکل و همچنین محل دقیق تحریک ها از اسکن کارکردی مغز (LORETA)، استفاده می نماید. پس از تدوین پروتکل درمانی، شروع دوره درمانی بیمار با درمانگر تی ام اس برنامه ریزی شده و آغاز می گردد. لازم به ذکر است این کار باید توسط متخصص درمانگر تی ام اس انجام شود.​

جلسات درمان شما

در جلسات درمانی، شما تکنسین rTMS را ملاقات خواهید کرد که قادر است هر گونه سوالات تکنیکی درمان را به شما پاسخ دهد. در جلسات شمار روی یک صندلی راحت خواهید نشت و کلاهی روی سر شما قرار خواهد گرفت و تکنسین برای تعیین موقعیت مکانی کویل دستگاه اندازه‌گیری‌هایی رو روی سر شما با متر انجام می‌دهد.

بسته به شرایطی که بابت آن تحت درمان قرار گرفته‌اید، هر جلسه درمان حدوداً بین 20 تا 40 دقیقه ادامه خواهد داشت. تعداد جلسات مورد نیاز با هر شرایط متفاوت است و قبل از شروع درمان به اطلاع شما خواهد رسید.

در آغاز کار، کویل مغناطیسی روی سرتان قرار می‌گیرد و پالس‌های مغناطیسی روی نقطه‌ مشخص شده روی سرتان ارسال خواهد شد. ارسال پالس همراه با صدایی ضربه مانند است و عبور پالس‌ها از جمجمه مانند ضربه زدن به پوست سر احساس می‌شود اما هیچ چیز فیزیکی عملاً به سر شما ضربه نخواهد زد. در طول جلسه شما می‌توانید مطالعه کنید، صحبت کنید و یا به استراحت بپردازید.

پس از هر جلسه درمان، می‌توانید به کارهای روزانه خود بپردازید و هیچ منعی برای انجام کارهایی مانند رانندگی وجود ندارد. rTMS غیر تهاجمی است، به این معنی که شبیه جراحی صدمه‌ای به سلول‌های مغز شما نمی‌زند و همچنین غیر سیستمیک است، به این معنی که هیچ داروی در آن استفاده نمی‌شود، بنابراین شامل عوارض جانبی مانند عوارض جانبی مصرف دارو در آن وجود ندارد.

همانطور که جلسات خود را طی می‌کنید، ما به طور مرتب پیشرفت درمانی را ارزیابی می‌کنیم و این ارزیابی تعداد نهایی جلسات درمان را تعیین می کند.

 

rTMS برای چه کسانی مناسب است؟

rTMS برای افرادی که جراحی کاشت ایمپلنت در سر انجام داده‌اند مناسب نیست، از طرفی برای افراد زیر 18 سال نیز مناسب نیست. اگر سابقه‌ی صرع  دارید و یا مبتلا به هر گونه بیماری یا در حال مصرف دارویی هستید که خطر صرع را افزایش می‌دهد، باید با پزشک یا مشاور rTMS در مورد آن صحبت کنید.

خطر عوارض جانبی را باید با مزایای درمان مقایسه کرد. اکثر افرادی که تحت درمان rTMS قرار می‌گیرند دچار عوارض جانبی خاصی نمی‌شوند.

دی ان ان