نوبت دهی اینترنتی پرسش از دکتر

استفاده ترکیبی از rTMS و LORETA در تشخیص و درمان بیماری هانتینگتون

استفاده ترکیبی از rTMS و LORETA در تشخیص و درمان  بیماری هانتینگتون


بیماری هانتینگتون (HD) یک اختلال پیشرونده مغز است که باعث حرکات کنترل نشده ، مشکلات عاطفی و از بین رفتن توانایی تفکر می شود. سایر ویژگی های کمتر شناخته شده ، اما شایع و غالباً ناتوان کننده HD شامل کاهش ناخواسته وزن ، خواب و اختلالات ریتم شبانه روزی و اختلال عملکرد سیستم عصبی خودمختار است. در این بیماری نواحی مختلفی از مغز شروع به انحطاط می کنند که عمدتا شامل انتقال دهنده های عصبی دوپامین ، گلوتامات و اسید γ-آمینوبوتیریک است. اگرچه دارو درمانی از نظر تئوری این انتقال دهنده های عصبی را هدف قرار می دهد ، چند آزمایش خوب انجام شده برای مداخلات علامتی نتایج مثبتی را به همراه داشته و درمان های فعلی بر جنبه های حرکتی HD متمرکز شده اند. 

همراه با دارو درمانی ، تحریک مغناطیسی از طریق جمجمه (TMS) به عنوان یک روش غیرتهاجمی و بدون درد برای تحریک مغز انسان ، روشی قدرتمند برای مدیریت پیشرفت بیماری های نورودژنراتیو مانند HD است. در این راستا ، تحریک مغناطیسی transcranial تکراری (rTMS) به صورت درمانی برای کاهش حرکات کروری فرم در بیماران مبتلا به بیماری هانتینگتون استفاده شده است.

در این مطالعه استفاده از تحریک مغناطیسی transcranial تکراری (rTMS) با ترکیبی ازروش تشخیصی LORETA در یک آقای 73 ساله با شروع HD قدیمی گزارش داده شده است. ابتدا از بیمار اسکن عملکردی مغز LORETA اخذ گردید و براساس آن پروتکل اختصاصی rTMS تدوین شده و برای 12 جلسه اعمال گردید که نتایج حاصله نشان می دهند که نواحی از مغز که فعالیت بالایی داشته اند و موجب اختلالات مختلف می شدند دچار کاهش شده و خود بیمار و خانواده ی وی نیز اظهار رضایت داشته اند.

21 دی 1399

سیستم پرسش و پاسخ

برای ثبت و پیگیری سوالات خود میتوانید به لینک های زیر مراجعه فرمایید.

پیگیری سوال شما  ثبت سوال جدید مشاهده سوالات شایع
دکتر سید مسعود ارزاقی

متولد سال ۱۳۵۵ دوران تحصیل پزشکی عمومی خود را در دانشگاه جندی شاپور اهواز با درجه ممتاز به پایان رساند و دوره روانپزشکی عمومی را در انستیتو روانپزشکی تهران گذراند و رتبه سوم بورد تخصصی را بدست آورد، در سال ۱۳۹۰ با رتبه نخست در دوره فوق تخصصی بیماری‌های سایکوسوماتیک (طب روان تنی) پذیرفته شد

بیوگرافی کامل »
شنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
یکشنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
دوشنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
سه شنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
چهارشنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
نوبت دهی اینترنتی
دی ان ان